Viktigt meddelande för Istaby

Stenson med i toppen efter kanonrond

Publicerad 17 juli 2010 - 19:08
Uppdaterad 18 juli 2010 - 09:17

Henrik Stenson är med i tätstriden inför slutronden av British Open. Detta sedan han gått tredje varvet fem under par, till fjärde plats och totalt -7. Avståndet fram till ledande sydafrikanen Louis Oosthuizen är dock åtta slag.

Henrik Stenson

Dagens höjdare för Stenson kom på det 13:e hålet där svensken svarade för en eagle, två slag på ett par 4-hål.

Stenson tappade visserligen ett slag både på det 16:e och 17:e hålet, men kunde avsluta dagen med en birdie och skaffa sig ett utmärkt slagläge inför avslutningen.

-Vinner jag så skulle det vara underbart. Men om jag vinner nu eller om två år spelar egentligen ingen större roll. Bara jag vinner en. Det är det enda som saknas för att göra mitt cv komplett, säger Stenson till TT, angående chansen att bli förste svenske herrgolfare att vinna en major.

I ärlighetens namn är det dock mycket som ska till för att Henrik Stenson ska lyckas eftersom ledande Louis Oosthuizen ligger hela åtta slag längre fram, och just nu spelar oerhört avslappnad golf - trots att han aldrig vunnit eller haft befälet i en major.

Sydafrikanen hade så gott som 69 felfria slag under lördagen, till totalt -15, och jagas närmast av rutinerade engelsmannen Paul Casey.

Faktum är att topp-6 i 150:e upplagan av British Open är sex spelare som har en sak gemensamt - att de saknar en major i karriären. Där finns unga talanger som tysken Martin Kaymer, förra säsongens Europaetta Lee Westwood, spanjoren Canizares, samt - Henrik Stenson.

Länge såg det även ut som att Stenson skulle få sällskap av Robert Karlsson i toppen. Men tre bogeys på de avslutande nio hålen gjorde att Karlsson gick runt på par och är därmed kvar på -4.

-Det är betydligt mycket svårare på vägen in så de första nio hålen säger inte så mycket, säger han till TT.

Peter Hanson och Fredrik Andersson-Hed har totalt -3 respektive -2 inför den sista dagen i St Andrews, medan siste svensk att klara cutten - Richard S. Johnson - har +6.

Cecilia Uhler

torsdag 24 maj

Golf  20:20
Golf  17:52

torsdag 17 maj

Golf  20:54

måndag 14 maj

Golf  06:58

söndag 13 maj

Golf  12:10

lördag 12 maj

Golf  10:10

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.