USA leder avbrutet Ryder Cup

Publicerad 1 oktober 2010 - 20:10
Uppdaterad 2 oktober 2010 - 09:03

Det skulle ha spelats bästboll och foursome under första Ryder Cup-dagen i Wales, men ett idogt regnande gjorde att inte ens bästbollarna hann spelas klart. Det ser dock bäst ut för USA.

Amerikanerna leder två av de fyra bästbollarna. Europa leder en match medan en är oavgjort när spelet avbröts på grund av mörker.

Före regnavbrottet ledde Europa. USA tog dock över efter uppehållet och hade lett tre av fyra matcher i slutet av dagen om inte Ian Poulter och Ross Fisher utjämnat mot Steve Stricker och Tiger Woods på tionde hålet.

-Inte i någon match är det mer än två hål upp för något lag, så alla matcher lever fortfarande, säger Europas kapten Colin Montgomerie.

-Det är en väldigt viktigt del av tävlingen i morgon bitti för att vi ska kunna ta tillbaka initiativet, fortsätter Montgomerie.

-Det var en tuff dag, men fansen var härliga. De var kvar och väntade och jag är glad över att vi kunde gå ut på banan igen, säger USA:s kapten Corey Pavin.

Klockan 07.30 i morgon bitti återupptas bästbollarna.

torsdag 24 maj

Golf  20:20
Golf  17:52

torsdag 17 maj

Golf  20:54

måndag 14 maj

Golf  06:58

söndag 13 maj

Golf  12:10

lördag 12 maj

Golf  10:10

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.