Sverige bäst när det var för sent

Publicerad 10 december 2009 - 15:45
Uppdaterad 10 december 2009 - 19:25

De svenska damerna spelade sin bästa handboll när dom behövde det som minst. I den sista betydelselösa VMmatchen mot obesegrade Danmark så spelade Sverige ut och vann med 27-23.

-Tankarna går till matchen mot Frankrike och alla chanser vi hade. Där hade vi möjligheten att kvalificera oss redan efter tre matcher, säger en besviken förbundskapten Per Johansson till SVT Sport.

Det blir dock inte hemfärd för svenskorna. Laget ska fortsätta att spela en tröstturnering i Wuxi mot B-nationer som Thailand och Australien. Laget blir 13:e som bäst.

Svenskorna spelade bra och avslappnat mot Danmark.

Flera av spelarna därbland Linnea Torstenson, Therese Islas Helgesson och Gabriella Kain imponerade.

-Vi är för snälla, vi måste bli tuffare, sa en mycket besviken Johanna Ahlm till SVT Sport.

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.