Latvala vann finska VM-rallyt

Publicerad 31 juli 2010 - 17:09
Uppdaterad 1 augusti 2010 - 09:02

Jari-Matti Latvala, 25, blev den yngste föraren någonsin att vinna finska VM-rallyt.

-Det här har jag drömt om sedan jag var en liten pojke. Fansen i Finland är fantastiska och nu har jag vunnit på hemmaplan, säger finländaren till wrc.com.

Höll undan för Ogier
Ford-föraren tog ledningen på den sjätte specialsträckan och släppte den aldrig. Segern var Latvalas andra den här säsongen. Citroens Sebastien Ogier kom tvåa, drygt tio sekunder efter.

I totalen avancerade Latvala till tredje plats, förbi Mikko Hirvonen som kraschade våldsamt på den fjärde specialsträckan. Han tvingades avbryta tävlingen men klarade sig oskadd.

Loeb: "Inte mitt rally"
Totalledaren Sebastien Loeb slutade trea. Med fem deltävlingar kvar leder fransmannen 48 poäng före landsmannen Sebastien Ogier.

-Tredje plats är inte vad jag föredrar, men jag kom inte bara hit för att vinna. Det här är inte mitt rally och en tredjeplats är inte så dåligt för mästerskapet.

Tobias Jönsson

måndag 6 februari

Motor  10:13

fredag 27 januari

SM-veckan  22:42
Motor  15:23

torsdag 26 januari

SM-veckan  11:10
Speedway  08:45

onsdag 25 januari

Motor  12:15

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
21:30 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 1 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.