Den svåra kraschen och infälld bild på Tomizawa. Foto: Aftonbladet/Viasat/Scanpix

Moto2-förare omkom i Italiens GP

Publicerad 5 september 2010 - 14:29
Uppdaterad 6 september 2010 - 11:45

Moto2-föraren Shoya Tomizawa avled på sjukhus efter en svår krasch i San Marino GP inför 80 000 åskådare.

Den 19-årige japanen vurpade i full fart och blev påkörd av sin egen motorcykel, samt av Alex De Angelis och Scott Redding, som inte hann väja.

Både De Angelis och Reding klarade sig utan skador men var rejält omskakade efter kollisionen i 220 km/h.

Moto2 motsvarar den tidigare 250 cc-klassen och Tomizawa låg sjua i GP-serien.

För bara en vecka sedan omkom en ung amerikansk förare i Indianapolis GP.

Loppet kördes klart trots kraschen
-När sådant här händer betyder allt annat ingenting. Shoya var en härlig kille, sa italienske publikfavoriten Valentino Rossi efter sin tredjeplats senare i MotoGP.

Trots den svåra olyckan valde arrangören att fortsätta loppet.

De italienska tv-kommentatorerna protesterade och krävde att loppet skulle stoppas - men förgäves.

Sedan starten av GP-roadracing 1949 har 46 förare omkommit under tävlingar. Innan årets två offer var det sju år sedan som en förare omkom.

Då var det också en japan som fick sätta livet till. Dajiro Kato avled efter en krasch hemma på Suzika-banan i 2003 års premiärlopp.

Spanjoren Toni Elias tog hem segern i klassen strax innan Tomizawa dödförklarades på sjukhuset.

Ingemar Jansson

måndag 6 februari

Motor  10:13

fredag 27 januari

SM-veckan  22:42
Motor  15:23

torsdag 26 januari

SM-veckan  11:10
Speedway  08:45

onsdag 25 januari

Motor  12:15

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 torsdag
21:30 Hockeykväll
SVT 2 torsdag
22:00 Sportnytt
SVT 1 torsdag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.