Anna Lindberg hoppade hem guldet

Publicerad 20 mars 2008 - 16:52
Uppdaterad 20 mars 2008 - 22:03

Inte en 1-meterstävling på ett år.
En sju månader lång kamp mot en ryggskada.
Mot alla odds stod simhopparstjärnan Anna Lindberg, 26, med ett EM-guld om halsen på skärtorsdagen.

-Det känns otroligt skönt nu, sa en strålande Lindberg till SVT efteråt.

-Jag har ju knappt kunnat träna, så det är fantastiskt, sa Anna, som tog sitt tredje raka EM-guld och tänkte tillbaka på sin värsta skadeperiod i karriären.

Guldmedaljen fick hon efter att ha dominerat EM-finalen i Eindhoven stort. Lindberg inte bara vann, hon krossade sitt motstånd och marginalen till tvåan Nora Barta, Ungern, var nästan 23 poäng.

Förbundskaptenen, tränaren, OS-guldvinnaren och mamman Ulrika Knape-Lindberg sade medan hon torkade glädjetårarna:
-Det är så många andra känslor som kommer fram. Jag har ju varit med under de senaste månaderna och jag förstår inte vad det är som har fått henne att fortsätta, sade hon till TT.

Ryggsmäll
I april förra året, en månad efter VM i Melbourne, drabbades Anna Lindberg av en svår ryggskada. Hon fick problem med diskarna i ländryggen och det tog sju
månader innan hon var tillbaka. En ny och tung skadesmäll för Lindberg som våren 2002 drabbades av en knäskada som höll på att sätta punkt för karriären.
Men Lindberg var inte beredd att ge upp - den här gången heller.
-Allting handlar om att jag tycker det är så roligt, sedan är det nog viktigt att ha andra saker i livet också, som familj och vänner. Men ett tag, när ryggen inte blev bra, tänkte jag att jag kanske skulle lägga ned satsningen på Peking och i stället fokusera på London 2012, berättade hon.

Kämpaseger
I november gjorde hon en försiktig comeback och hon kom till EM med två tävlingar på 3-meterssvikten i bagaget. På ettan har hon inte tävlat internationellt på ett år, VM i fjol.

Om inte annat så visar guldet att Anna Lindberg gjorde rätt som inte släppte sin Peking-satsning.

På EM för två år sedan i Budapest tog Lindberg dubbla guld, hennes första mästerskapsguld som senior.
-Det första guldet var naturligtvis speciellt, men det här känns också speciellt, det har jag verkligen kämpat för, sade Lindberg som inte bara njöt av segern, utan också den stora
-Det gör det bara extra skönt.
Nu återstår tävlingarna på 3-meterssvikten, som är OS-gren, på söndag.
-Det får bli en minifest i kväll, och sedan en större på söndag, sade guld-Anna

SVT/TT

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.