Alshammar satsar mot OS 2012

Publicerad 23 september 2008 - 14:41
Uppdaterad 23 september 2008 - 15:44

Simstjärnan Therese Alshammar har bestämt sig för att göra ytterligare ett OS.
-Jag vill inte sluta med ett OS som blev så olycksdrabbat som mitt, säger hon till TT.

Therese Alshammar

Therese Alshammar

Ålder: 31.
Tränare: Johan Wallberg.
Främsta meriter: OS-silver på 50 och 100 m fritt 2000, OS-brons på 4x100 m fritt 2000, VM-guld på 50 m fjäril 07, VM-silver på 50 m fjäril 01 och på 50 m fritt 01 och 07, VM-brons på 50 m fjäril 05, EM-guld på 50 m fritt 00, 02 och 04, på 100 m fritt 00 och på 50 m fjäril 06, silver på 50 m fritt 99 och 06 och brons 97 och 08 (allt i lång bana), nio VM-guld och 15 EM-guld i kort bana.

TT

Det finns fortfarande frågetecken kring hur satsningen ska gå vidare.
Efter OS avslöjades att Alshammar och hennes tränare Johan Wallberg blivit uppsagda av sin klubb Neptun som har ekonomiska problem. Alshammar vill fortsätta samarbetet med Wallberg, som har varit hennes tränare sedan 2003, men i vilken klubb är ännu inte klart. De söker klubb både i Sverige och utomlands, berättar Alshammar för SVT.

Däremot är hon helt klar över att det blir en satsning över OS i London 2012.

-Jag är väldigt sugen på att simma i London och jag hade nog egentligen bestämt mig redan före Peking. Jag har gjort en antal OS, både bra och dåliga, och vill inte sluta med ett så olycksdrabbat som mitt blev, säger hon.

Alshammar siktade högt inför Peking men både gulddrömmen och baddräkten sprack i semifinalen på 50 m fritt och det blev ett både tårfyllt och tidigt uttåg.

Therese Alshammar OS-debuterade i Atlanta 1996 och kommer i London att som 35-åring göra sitt femte OS. Men åldern är inget som bekymrar henne och i Peking var en av hennes konkurrenter 41-åriga amerikanskan Dara Torres som tog silver.

Närmast satsar Alshammar på världscupen där hon plockat hem totalsegern de två senaste åren. Starten sker i brasilianska Belo Horizonte den 10-12 oktober och totalt handlar det om sju deltävlingar, bland annat i Stockholm den 11-12 november.

-Jag kommer att simma i alla deltävlingar utom Sydney och målet är att försvara titeln, säger hon.

TT

lördag 4 februari

Simning  19:01

söndag 29 januari

Simning  22:17

lördag 28 januari

Simning  19:26

lördag 21 januari

Simning  20:33

fredag 13 januari

Simning  06:54

fredag 23 december 2011

Simning  11:40

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
21:30 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 1 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt

21:30 Live från Globen

Hockeykväll har landslagsfokus och sänder live från Globen där Tre Kronor möter Tjeckien i Euro Hockey Tour.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.