Fina stoppar helkroppsdräkterna

Publicerad 24 juli 2009 - 20:50
Uppdaterad 24 juli 2009 - 23:43

Internationella simförbundet Fina förbjöd idag alla helkroppsdräkter. Beslutet gäller från och med 2010.

Herrarnas simbyxor får inte gå under knäna eller över naveln. För damerna gäller att nacken inte får vara täckt. Dessutom kommer endast textilmaterial att vara tillåtet.

-Hanteringen är som hämtad ur Grönköping, säger SVT:s simexpert Hans Chrunak.

De exakta reglerna presenteras på tisdag. Det kommer att vara fortsatt fritt fram för superdräkterna i VM.

Enligt de preliminära uppgifterna kommer alla världsrekord som är satta med superdräkterna att stå kvar. Ett förslag är att dessa tider ska markeras med en stjärna i rekordböckerna.

-De östtyska tiderna stod kvar rätt länge, men de slogs till slut. Jag tror simmarna är beredda att anta utmaningen, säger Mark Schubert, general manager för det amerikanska simlandslaget.

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.