Igelström tränar för ett nytt OS

Publicerad 20 februari 2012 - 20:06
Uppdaterad 21 februari 2012 - 06:40

Emma Igelström, 31, som la av för sju år sedan tränar för en comeback.

"Jag drömmer om att göra ett OS till. Jag trodde den drömmen var död. Men den lever, i allra högsta grad. Mer vet jag inte. Inte just nu.", skriver Igelström, som är tre år yngre än Therese Alshammar, på sin blogg.

"Jag tränar mycket nu. Vet inte om träningen någonsin varit så kul."

Igelström har haft stora problem med bland annat ätstörningar. Hon har på meritlistan två VM-guld i kortbana och två EM-guld på lång bana.

"Får ta ett steg i taget"
Emma Igelström berättar nu för SVT om vägen tillbaka, där en start i OS hägrar någon gång i framtiden.

-Jag kommer att börja tävla men det kommer inte att bli på någon högre nationell nivå, och jag måste måste kvala som alla andra och får ta ett steg i taget, säger Igelström.

Hon jämför sin egen känsla för simningen med en gammal löpares.

-För mig är det inte konstigare än en löpare som är 32 år som har ett lopp som mål, förklarar Igelström och understryker:
-Jag är tillbaka.

Jonathan Kvarnström

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.