Anja Pärson en vinnare igen

Publicerad 18 januari 2009 - 12:19
Uppdaterad 18 januari 2009 - 15:57

Med två veckor kvar till VM har Anja Pärson hittat segerkänslan. Pärson vann störtloppet i Altenmarkt.

SVT Play

Anja Pärson

Anja Pärsons 40 VC-segrar

18 slalom
11 storslalom
5 störtlopp
4 super-G
2 superkombination

-Det känns jätteskönt att få en seger här, säger Anja Pärson till SVT.

Efter fyra fjärdeplatser den senaste månaden fick Pärson kliva högst upp på pallen igen.

Anja var 32 hundradelar före vid sista mellantiden men kom långt ut i en sväng mot slutet och tappade tid. I mål prickade hon schweiziskan Gisins sluttid och delade segern.

"En liten miss"
-Överdelen var ju helt klockren. En liten miss på nedredelen, man ser på mina blåa fingrar att jag varit nere i snön och härjat, säger Anja och visar upp färgmärkena på sina handskar.

-Men det räckte ändå hela vägen.

Värsta rivalerna i kampen om totalsegern Lindsey Vonn och Maria Riesch var trea respektive sjua.

-Jag har varit med och vunnit totala världscupen och vet att det gäller att vara med hela säsongen. På en helg kan allting förändras. Helt klart är att min super-G och störtloppsform är absolut topp just nu, och jag hoppas att jag kan ta med mig det nästa vecka, säger Anja i SVT:s Vinterstudion.

Segern var Anja Pärsons 40:e i karriären och den andra i år.

SVT

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.