Frida Hansdotter gladde i första åket i dagens VM-slalom. Hon åkte trots ett par småmissar in på femte plats, 62/100 efter ledande Manuela Mölgg.
-Det gick ju bra det här, säger en glad Hansdotter, som nu har en klar medaljchans, till SVT Sport.
Anja Pärson är långt efter: -Jag kom aldrig riktigt in i åkningen och hade en otrolig miss på slutet.
Maria Pietilä-Holmner och Therese Borssén åkte ur. Maria P-H fick problem på det isiga partiet, föll och kanade sedan ner för snön.
Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.
Yvette gav sig inte...
Dramatik på hög nivå...
Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.
Elin och Maja stod i folkhavet och hejade på svenskarna.
Kolla in det sköna arkivklippet med SVT:s profiler...
Möt Wolfgang Pichler som talar ut om uppväxten, relationen med sin bror och hur han upptäckte sporten skidskytte.
Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!
Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.
Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.