Anja vidare med nödrop - PH femma

Publicerad 22 oktober 2011 - 10:40
Uppdaterad 22 oktober 2011 - 12:28

Anja Pärson fick ingen lyckad start på säsongen när världscupen drog igång med storslalom i Sölden.

Anja Pärson

Maria Pietilä-Holmner

Ett stort misstag i branten, när hon tog ut kurvan för långt och tappade både tid och fart, blev ödesdigert. Anja gick i mål 3.04 efter ledande Federica Brigogne, slutade på 29:e plats och får köra andra åket.

-Jag tappade precis all fart i missen, just i slutet av branten. Det känns lite orättvist när det kändes så bra innan, sade Pärson enligt TT.

"Skönt att få ett kvitto"
Desto mer glädjande var Maria Pietilä Holmners insats. Hon ligger på femte plats och har bra slagläge inför andra åket, som börjar 12.45.

Även Jessica Lindell Vikarby, på sjunde plats inför andra åket, imponerade och kan klättra. Svenskan, som inför denna säsong storsatsat på just storslalom, startade som nummer 25 men körde förbi en lång rad högre rankade åkare.

-Jag behövde inte göra något extra, utan kunde åka som på träning. Skönt att få ett kvitto så här tidigt, sade hon.

Sara Stylbäck
TT

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.