Stjärnåkarna hyllar OS-pisten

Publicerad 8 februari 2012 - 15:10
Uppdaterad 9 februari 2012 - 06:21

Störtloppsåkarna strödde lovord över Sotjis OS-pist på träningen. -Det är det här störtlopp handlar om, säger både Didier Cuche och Aksel Svindal.

-Det liknar inget vi sett tidigare. Det är många härliga svängar runt berget, säger Cuche. Pisten är lång, 3,5 km med många hopp. Bode Miller saknar glidpartier. -Om det vore super-G skulle pisten vara episk, säger han.

-En tuff pist och vore det inte vore för kurvorna i början skulle vi köra ihjäl oss efter 20 sekunder. En underbar backe, säger Svindal.

Ingemar Jansson

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.