Får 5-15 förfrågningar om dagen

Publicerad 5 oktober 2010 - 18:38
Uppdaterad 6 oktober 2010 - 06:21

Charlotte Kalla har stått mitt i ramp- ljuset ända sedan Tour de ski för tre år sedan. Men nu drar hon i bromsen.

Charlotte Kalla

-Att få lugn och ro och tid för återhämtning är väldigt viktigt för min utveckling. Nu gäller det att sålla, säger Kalla till SVT Sport.

Att trycket är stort råder det ingen tvekan om. Svenska skidförbundets pressansvarige Torbjörn Nordvall är den som tar han om förfrågningarna.

-Alla vill ha Kalla. Det ligger mellan fem och femton nya för- frågningar dagligen i mailboxen.

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.