FOTO: Scanpix

Förkyld Jönsson hoppar av Tour de Ski

Publicerad 5 januari 2011 - 09:49
Uppdaterad 6 januari 2011 - 06:30

Sprintkungen Emil Jönsson är förkyld och kom inte till start i dagens fristilssprint i Toblach. Jönsson hoppar därmed av hela Tour de Ski.

Emil Jönsson

-Emil blev tung i huvudet i går kväll, och under natten till onsdag blev han förkyld. Han har inte feber men är så pass dålig att det var oaktuellt att starta i idag, säger sprinttränaren Arild Monsen till skidor.com.

Jönsson, som vann sprinttävlingen i Oberstdorf i söndags, hade kanske inte fullföljt Tour de Ski ändå. Han låg på 20:e plats i sammandraget inför dagens tävling i italienska Toblach.

Jönsson reser hem i morgon och kommer att vara isolerad på hotellet till dess.

Erik Aldaeus

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.