Sjuk Northug avstår Lahtis

Publicerad 10 mars 2011 - 12:44
Uppdaterad 11 mars 2011 - 06:53

VM-kungen Petter Northug är sjuk och hoppar precis som Marcus Hellner över helgens världscuptävlingar i Lahtis.

Petter Northug

Marcus Hellner

Norrmannen har efter det slitsamma programmet i hemma-VM fått ont i halsen och har av läkare berodrats till tre dagars vila, skriver VG.

-Petter har gått igenom en otroligt fysisk och psykisk prövning. Han körde fem tävlingar på tio dagar under VM, då försvagas immunförsvaret, säger Vidar Löfshus, sportslig koordinator.

Detta är andra året i rad som Northug står över tävlingarna i Finland.

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.