Björgens astmamedicin tillåts

Publicerad 27 september 2011 - 11:54
Uppdaterad 27 september 2011 - 23:16

Skiddrottningen Marit Björgen har kritiserats för att använda den dopningsklassade astmamedicinen Symbicort.

I dag krävs det dispens för idrottare som vill inhalera medicinen - men det kravet försvinner vid årsskiftet, uppger Nyheter24.
-Vi har förespråkat att det ska släppas fritt, säger Peder Mathiasson informatör på RF:s antidopningsgrupp till SVT Sport.

Inte prestationshöjande
När Björgen berättade att hon tar medicinen fick det stor uppmärksamhet. Bland annat anklagade konkurrenten Justyna Kowalczyk norskan för dopning.
Är medlet prestationshöjande för astmatiker?
-Absolut inte, det här är ett sätt för dem som tar det att fungera normalt, säger Mathiasson.

Stina Banck

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.