FOTO: Scanpix

Anna Dahlberg kan missa VM

Publicerad 17 november 2006 - 18:20
Uppdaterad 17 november 2006 - 21:25

Anna Dahlberg, olympisk mästarinna i sprintstafett tillsammans med Lina Andersson, har så stora problem med sin smärtande nacke att vinterns VM-start är i fara.

-Jag har gått i fem-sex veckor och inte blivit mycket bättre. Vill jag fara till VM vill jag vara i form, säger Dahlberg till SVT Sport.

Det var på ett läger i Italien för sex veckor sedan som Dahlberg föll utför en sluttning och skadade nacken. Hon kan ännu inte köra varken intervallpass eller styrketräning.

-Det är smärtor i nacke och rygg. Det vandrar runt liksom. Kroppen fungerar inte som vanligt. Jag får inte ut kraften i åkningen pga smärtan.

Bara för en vecka sedan lät det positivt vad gäller Dahlbergs medverkan i tävlingarna i Kuusamo om en dryg vecka. Men prognosen är nu dystrare.
-Ja, det gick bättre ett tag men sedan kom mer smärtor igen.

-Jag svarar på behandling men efter ett par dagar går det tillbaka.
Jag hoppas väl att det plötsligt det ska bli bättre och att det inte ska komma tillbaka. Men jag får väl ha lite mer tålamod.

Men från läökarna kan inte Dahlberg få något riktigt besked eller mer hopp.
-Det är svårt för läkarna att säga hur fort sådant här läker. Det finns ingen läktid egentligen, det är olika från person till person.

Finns någon tidsplan när du kan komma tillbaka?
-Nej, kroppen måste få bestämma när den är redo. Det har gjort för ont för att träna på elitnivå. Jag kan träna på motionsnivå.

VM går i februari och blir det inte bättre i nacken är risken stor att VM är i fara.
-Jag ger inte upp VM än men för världscupen före nyår ser det tungt ut nu.

Rikard Lann

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.