Federer varnar motståndarna

Publicerad 4 januari 2008 - 09:58
Uppdaterad 11 januari 2008 - 11:17

Roger Federer har anlänt till Australien och passar samtidigt på att utfärda en varning till sina motståndare inför årets första Grand slam-turnering, Australian open som inleds den 14 januari.

Australian Open 2008

-Jag känner mig fräsch, motiverad och bra tränad. Jag har tränat riktigt hårt, säger han.

Tennisens världsetta är på jakt efter sin tredje raka titel i Melbourne, vilket också skulle göra att han har 13 totalt, en grand slam ifrån Pete Sampras rekord. Schweizaren inleder tennisåret som vanligt med att spela uppvisningsturneringen Kooyong Classic i Melbourne nästa vecka som en avslutande förberedelse inför Australian Open.

TT

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

lördag 4 februari

Tennis  20:25

onsdag 1 februari

Tennis  11:13
Tennis  08:49

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.