Henin till final i Sydney

Tog sin 27:e raka seger

Publicerad 10 januari 2008 - 09:35
Uppdaterad 7 januari 2010 - 11:02

Belgiskan Justine Henin fortsätter sitt segertåg. Segern över serbiskan Ana Ivanovic med 6-2, 2-6, 6-4 i Sydneys semifinal är hennes 27:e raka.

Världsettan har inte förlorat sedan hon slogs ut i semifinal i Wimbledon mot fransyskan Marion Bartoli i somras.

I finalen i Sydney, där hon är titelförsvarare, väntar andraseedade ryskan Svetlana Kuznetsova, som slog ut tjeckiskan Nicole Vaidisova med 7-5, 7-6.

-Det är viktigt att få spela såna här jämna matcher så tätt inpå Australian Open. Det behöver jag verkligen, säger Henin.

-Det är perfekt som förberedelse. Väderförhållanden var ganska svåra. Det är inte så varmt som i Melbourne, men det var ändå rätt så tufft ute på banan eftersom det var ganska blåsigt.

Kuznetsova säger att hon inte har något att förlora mot Henin.

-Hon är favorit och det passar mig. Jag ska bara försöka gå ut och spela mitt eget spel, säger ryskan.

I herrdubbeln åkte Simon Aspelin/Julian Knowle ut mot australierna Alun Jones/Joseph Sirianni med 6-3, 7-5 i kvartsfinal.

Anna Blomqvist

fredag 25 maj

Tennis  13:50
Tennis  06:43

torsdag 24 maj

Tennis  13:22

onsdag 23 maj

Tennis  08:59

måndag 21 maj

Tennis  15:21
Tennis  14:37

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.