Björkman och Ullyett till semifinal

Publicerad 1 juli 2008 - 22:14
Uppdaterad 1 juli 2008 - 22:54

Jonas Björkman och Kevin Ullyett, Zimbabwe, är klara för semifinal i Wimbledondubbeln. I semifinalen möter de världsettorna Bob och Mike Bryan, USA.

Wimbledon 2008

Jonas Björkman

-Spelar vi som i dag ska vi ha en riktigt bra chans, säger Björkman till TT.

Björkman och Ullyett fick spela fem set på tisdagen i kvartsfinalen mot det tysk-österrikiska paret Philipp Petzschner/Alexander Peya. I det avgörande setet vann de med 6-2. Vid ställningen 2-1 i det sista setet tvingades Jonas Björkman be om behandling för problem med axeln. Men han redde ut problemen och kunde till slut serva hem matchen.

-Axeln var lite trött så jag behövde bara släppa loss lite knutar. Det blir så när man spelar mycket och har en gammal kropp, säger Björkman.

Därmed fortsätter Björkmans kärlekssaga med Wimbledon ett litet tag till. Han har vunnit turneringen tre gånger tidigare, samtliga gånger i par med australiern Todd Woodbridge. I semifinalen på torsdag får Björkman och Ullyett möta de amerikanska världsettorna Bob och Mike Bryan.

-Jag tycker att vi att ska ha en riktigt bra chans. De servar bra men vi får försöka dra ned lite på tempot och om vi spelar som i dag blir vi svåra att ta, säger Björkman.

För Robert Lindstedt är turneringen däremot slut. Han och sydafrikanen Kevin Anderson förlorade med 3-1 i set mot kanadensaren Daniel Nestor och serben Nenad Zimonjic.

TT

fredag 10 februari

Tennis  09:11
Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.