Serena mot Venus i Wimbledonfinalen

Publicerad 4 juli 2008 - 09:14
Uppdaterad 4 juli 2008 - 19:46

Syskonen Williams har tillsammans tagit hem sex av de åtta senaste Wimbledon-turneringarna. I årets upplaga har ingen av dem tappat ett set. I morgon möts de i final.

Wimbledon 2008

Statistiken talar för Serena. Lillasyster Williams har vunnit båda gånger de tidigare finalspelat i Wimbledon, och i Grand Slam-finaler inbördes har Venus bara vunnit ett möte, trots sex titlar totalt.

-Jag ser fram emot det, säger Serena Williams. Det här är Wimbledon. Det är Grand Slam och historia. Vi vill båda sätta ett avtryck.

fredag 10 februari

Tennis  09:11
Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.