Favoritseger i dubbelturneringen

Publicerad 7 september 2008 - 22:42
Uppdaterad 8 september 2008 - 08:30

Zimbabwes Cara Black och Liezel Huber, USA, tog sin fjärde Grand Slam-titel tillsammans när de i dubbelfinalen i US Open besegrade tiondeseedade paret Lisa Raymond, USA, och Samantha Stosur, Australien, med 6-3, 7-6.

US Open 2008

-Jag är nog den stoltaste amerikanen i världen just nu, sade Huber efteråt.

Black och Huber var toppseedade i US Open och förlorade inte ett enda set på Flushing Meadows. I finalen räddade de två setbollar innan de säkrade segern, som är deras första någonsin i US Open.

Paret, som totalt har 20 dubbeltitlar ihop, vann även Wimbledon 2005 och 2007 samt Australian Open samma år.

Black är dessutom dubbel vinnare i årets US Open. I par med indiern Leander Paes tog hon hem mixedtiteln.

För Raymond och Stosur är förlusten deras andra raka i Grand Slam-sammanhang. I Wimbledon i somras finalföll de mot Venus och Serena Williams, som avstod från att spela dubbel i US Open i år.

Anna Blomqvist

fredag 25 maj

Tennis  13:50
Tennis  06:43

torsdag 24 maj

Tennis  13:22

onsdag 23 maj

Tennis  08:59

måndag 21 maj

Tennis  15:21
Tennis  14:37

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.