Demonstranterna, som enligt TT skriker anti-israeliska slagord, omgärdas av ett stort polisuppbåd. Än så länge förhåller sig poliserna dock passiva.
Ett tiotal demonstranter satte sig mitt på Stadiongatan strax utanför spelarenan två timmar före matchen.
Polisen gjorde då nya avspärrningar för att stänga av trafiken, men efter tjugo minuter upplöstes aktionen.
-Vi har inte fått in några uppgifter om något större. Men en och annan som vi misstänker är här i andra syften har synts på stan, sade polisinformatör Charley Nilsson till TT i eftermiddags.
Polisens samlade bedömning för de tre matchdagarna är fortfarande att det finns tydliga hotbilder.
En gäller den stora demonstrationen på lördag, där arrangerande nätverket Stoppa matchen utlovar en lugn manifestation med kanske 10 000 deltagare.
-Vi har tydliga indikationer på att det vi betecknar som våldsbenägna personer eller grupper kan komma att delta, förklarar kommenderingschefen Jarl Holmström i ett pressmeddelande från polisen.