Federer: "Det var skrämmande"

Publicerad 8 juni 2009 - 09:02
Uppdaterad 8 juni 2009 - 19:33

Roger Federer tyckte att det var mycket olustigt när en man med en flagga sprang in på banan i andra set under gårdagens final i Franska öppna.

Roger Federer

Franska öppna 2009

-Helt plötsligt hörde jag publiken, och när jag vände mig om hoppade han över staketet. Det var skrämmande, han kom så nära så snabbt, säger Federer, som undvek mannen när denne försökte svepa in Federer i en Barcelonaflagga.

-Det var verkligen inte trevligt att se. Vakterna var lika överraskade som vi var. Det är väldigt dåligt att sådana här saker kan få hända, säger Robin Söderling, den andra finalisten.

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

lördag 4 februari

Tennis  20:25

onsdag 1 februari

Tennis  11:13
Tennis  08:49

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.