Fransman kraschade in i bollflicka

Publicerad 24 juni 2009 - 19:45
Uppdaterad 24 juni 2009 - 20:59

Dubbelspecialisten Michael Llodra tvingades bryta matchen mot Tommy Haas efter att ha krockat med en bollflicka.

Wimbledon 2009

Fransmannen Llodra jagade en boll när han kraschade in i flickan och båda föll in i en soptunna vid sidan av banan.

Llodra hjälpte flickan upp och de kramade om varandra, men Llodra skadade sig och kunde inte fortsätta matchen trots läkarhjälp.

Det stod 3-3 i första set när olyckan inträffade. Flickan klarade sig bra.

Tommy Haas stannade kvar på banan och spelade några bollar med bollflickan och en bollpojke efter att matchen brutits.

fredag 10 februari

Tennis  09:11
Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.