Söderling-kopia nästa för Söderling

Publicerad 25 juni 2009 - 16:43
Uppdaterad 25 juni 2009 - 17:01

Effektiv serve, kraftfulla slag från baslinjen och hett temperament.
Nej, det handlar inte om Robin Söderling utan hans motståndare.
Nicolas Almagro är nämligen spelaren som på fredag står mellan Söderling och ännu ett drömmöte mot Roger Federer.

Robin Söderling

Wimbledon 2009

I vågen av framgångsrika spanska tennisspelare har Nicolas Almagro inte blivit samma stora namn bakom Rafael Nadal som bland annat Fernando Verdasco och David Ferrer. Främsta orsaken är att 23-åringen från Murcia är en utpräglad grusspelare och inte alls nått samma resultat på övriga underlag som han lyckats med på just gruset där han bland annat varit final i Swedish Open i Båstad.

Inför Wimbledon valde han också att inte spela någon av genrepsturneringarna på gräs och han har dessutom varit riktigt illa ute i sina två tidigare matcher i turneringen. I första omgången mot Juan Monaco räddade han matchboll i argentinarens serve och i onsdagens möte mot Karol Beck tappade han 2-0-ledning i set innan han vann det femte med 7-5.

Almagro känd för temperamentet
Och när det går tungt, då är heller inte de spanska protesterna långt borta.
Almagro har gjort sig känd för sitt temperament på banan, det tidigare Söderling hade problem med. I spanjorens spel är det annars framförallt enhandsbackhanden, lika tjusig som kraftfull som är det farligaste vapnet tillsammans med en kompakt och snabb serve.

-Det blir också en tuff match. Almagro har inte varit topp-20 för inte. Men förhoppningsvis spelar jag bättre då, sade Söderling efter onsdagens match mot hans landsman Marcel Granollers.

Han själv var på torsdagseftermiddagen ute på träningsbanan, efter 45 minuter klev han dock av och tränaren Magnus Norman fick i stället avsluta sparringen mot Tommy Robredo.

"Han är lite trött"
-Han är lite trött och Robin klev av för att spara honom lite. Han tränade ändå i drygt 40 minuter, sade Norman.

På grus hade styrkeförhållandena sett annorlunda ut. Men då Söderling delar ytterligare en likhet med Almagro, nämligen sviktande spel i inledningen av turneringen blir matchen nu mera ovissa än vad den hade varit inför grästurneringen.

-Robin gjorde väl inte precis en av sina bästa matcher i går. Men han spelade inte speciellt bra i de två första matcherna i Paris heller, säger Norman.

Då räckte det också till ett möte mot Federer - fast i finalen och inte fjärde omgången.

TT

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

lördag 4 februari

Tennis  20:25

onsdag 1 februari

Tennis  11:13
Tennis  08:49

Doldisar vs toppspelare

"Ingen katastrof om vi åker ur"

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.