Wozniacki mot skrälltyska i åttondelen

Publicerad 27 juni 2009 - 15:59
Uppdaterad 27 juni 2009 - 16:07

Caroline Wozniacki bjöd på strålande spel när hon blev klar för åttondels- final i Wimbledon. Segersiffrorna mot Anabel Medina-Garrigues blev 6-2,6-2.

Wimbledon 2009

-Jag är mycket nöjd, det mesta lyckades i dag, och jag fick tillbaka många returer i hennes serve. Det är härligt att vara med i åttondels- finalen, säger Wozniacki till Ritzau.

I åttondelsfinalen får danskan möta den oseedade tyskan Sabine Lisicki, som sensationellt besegrade Svetlana Kuznetsova med 6-2,7-5. Ryskan, som är rankad femma i världen, vann Franska öppna för några veckor sedan.

fredag 10 februari

Tennis  09:11
Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.