Segrande Nadal tillbaka som tvåa

Publicerad 9 september 2009 - 06:37
Uppdaterad 9 september 2009 - 08:35

Rafael Nadal förlorade visserligen det första setet mot Gael Monfils efter tiebreak, men tog sig samman och vann de resterande tre.

US Open 2009

Rafael Nadal

-Ibland tror du att du har vunnit bollen och så kommer den tillbaka och sedan tillbaka igen. Han är en otrolig spelare, säger Nadal om motståndaren.

Förutom kvartsfinal innebär segern också att Nadal klättrar på världs- rankingen och är tillbaka som tvåa.

Matchen slutade 6-7(3-7),6-3,6-1,6-3. Nu väntar Fernando Gonzalez som Nadal vunnit de fem senaste matcherna mot.

fredag 10 februari

Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

lördag 4 februari

Tennis  20:25

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.