Sport > Tennis
Start | Resultat

Söderling gjorde det igen - slog Nadal

Publicerad 23 november 2009 - 17:06
Uppdaterad 24 november 2009 - 00:05

Robin Söderling inledde ATP-slutspelet med att upprepa bedriften från Franska öppna - han vann mot Rafael Nadal. 6-4, 6-4 till svensken.

Robin Söderling

Rafael Nadal

-Jag var väldigt nervös i början men fick en väldigt bra start. Jag spelade riktigt bra på de viktiga bollarna och servade bra, säger Söderling till TT.

Setsegrarna var snarlika för svensken. Söderling bröt Nadals serve vid fyra tillfällen, två av gångerna vid ställning 5-4 till svensken.

I andra set missade först Tibrosonen en matchboll, men när han väl fick chansen igen en kort stund senare slog Nadal en backhand ut över baslinjen.

-Att vinna mot världstvåan är inte dumt.

"Söderling tar sig vidare"

SVT:s expert Janne Gunnarsson är imponerad av Söderling och tror att svensken når minst semifinal.

-Djokovic och Söderling tar sig vidare. Det är oerhört starkt om han kan gå till en semifinal i Masters, säger Gunnarsson.

-Grundslagen är fantastiska, hårdast i världen, och dessutom så servar han helt fantastiskt. Söderling imponerar, det var otroligt starkt gjort.

Vem Söderling ställs mot i nästa omgång bestäms av utgången i mötet mellan Novak Djokovic och Nikolaj Davydenko, som drabbar samman i den andra gruppspelsmatchen på måndagskvällen.

Tobias Jönsson

tisdag 9 februari

Tennis  15:29

torsdag 4 februari

Tennis  23:42

onsdag 3 februari

Tennis  22:19

måndag 1 februari

Tennis  09:05

söndag 31 januari

Tennis  21:04
Tennis  12:40
Tennis  12:18

lördag 30 januari

Tennis  11:58

fredag 29 januari

Tennis  11:05
Övrig sport  07:15

NHL-premiär i Globen tredje året i rad

För tredje året i rad kommer NHL-premiären att spelas i Globen i Stockholm. Den 8-9 oktober möts Columbus och San Jose i två matcher.

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Grafik: Emil Englund

Popsen framme i Whistler

Äntligen framme i Whistler. Det är alltså här som det ska bärgas svenska guld.Oroa er inte, OVS (Olympiska Vinterstudion) har redan säkrat det hela.

IOK-presidenten har pratat med Medvedev

Rogge pressades om ryska dopningsfallen

De ryska dopingfallen inom skidor och skidskytte har nu blivit storpolitik. På en fråga från SVT:s Stefan Åsberg erkände IOK-basen Jacques Rogge sin oro och att han tagit upp frågan med Rysslands president Dmitrij Medvedev.

tisdag 9 februari

Övrig sport  09:00

tisdag 9 februari

ishockey  07:06

måndag 8 februari

HANDBOLL  21:15
ishockey  06:52
Anja Pärson. Foto: Scanpix

Resultat live i Vintersportbevakaren

Nu drar vintersportsäsongen igång! I vinter kan du följa tävlingarna i de stora vinteridrotterna på i vår nya Vintersportbevakare.

Öppet arkiv. Grafik: Emil Englund / SVTi

Alla SVT:s sändningar från sportevenemang kan sponsras. More Space Nordic sköter försäljningen.

Alternativ bild för flash innehåll.