Ny Båstadsfinal för Robin Söderling

Publicerad 17 juli 2010 - 15:08
Uppdaterad 18 juli 2010 - 12:10

Han förlorade första set. Därefter svarade dock Robin Söderling för en stark vändning och med 4-6, 6-3, 6-2 mot David Ferrer är titelförsvararen klar för sin andra raka Båstadsfinal.

Robin Söderling

Spanjoren Ferrer fick ge sig mot Söderling - både i Öppna Franska i fjol och i Wimbledon i år. I Swedish Opens semifinal var den 28-årige gruspecialisten, vinstrikast på underlaget i år, ute efter revansch.

Titelförsvararen Robin Söderling, som inte imponerat i öppningsmatcherna mot Andreas Vinciguerra och Andreas Seppi, fick också en tung inledning på semifinalen. David Ferrer bröt svenskens serve till 2-1 i första set, som slutade 4-6.

Sedan började dock Söderling spela upp sig och komma in i matchen - han beskrev det själv "som att han började komma in i Ferrers tempo". Via två avslutande set, 6-3, 6-2, innebar finalavancemanget veckans bästa insats.

-Jag började helt okej. Inte superbra, men jag kom in i matchen mer och mer och vande mig vid hans tempo, och på slutet spelade jag ganska bra även om jag känner att jag har mer att ge. Men det är på väg åt rätt håll, säger han till SVT.

I söndagens final väntar nu ännu en spanjor, Nicolas Almagro, som slog landsmannen Robredo i två raka set. Senast de två möttes - i Madrid Masters i år - vann Almagro.

Om Söderling vinner söndagens final blir han förste svensk att vinna turneringen två år i rad sedan Magnus Gustafsson 1991 och 1992.

-Det kommer bli otroligt tufft, men det ska det bli i en final. Men jag hoppas kunna höja mig lite till, säger han.

Cecilia Uhler

fredag 25 maj

Tennis  13:50
Tennis  06:43

torsdag 24 maj

Tennis  13:22

onsdag 23 maj

Tennis  08:59

måndag 21 maj

Tennis  15:21
Tennis  14:37

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.