Federer enkelt till final

Där väntar Fish i toppform

Publicerad 22 augusti 2010 - 09:20
Uppdaterad 22 augusti 2010 - 19:00

Roger Federer hade inga problem att besegra Rafael Nadals baneman Marco Bagdathis i två raka set, 6-4,6-3 och är därmed i final i Cincinnati.

Roger Federer

Den elegante schweizaren behövde bara 70 minuter för att besegra Bagdathis och har nu chansen att vinna turneringen för fjärde gången.

-Det senaste året har jag varit missnöjd med mina returer. Men efter Wimbledon så har jag tränat hårt med en del detaljer och det känns skönt att det betalar sig, sa en nöjd Federer efter matchen.

I finalen väntar amerikanen Mardy Fish som i sin semifinal besegrade sin gamle skolkompis Andy Roddick med 4-6,7-6,6-1 och har nu chansen till sin tredje turneringsvinst sedan Wimbledon.

-Jag tror faktiskt att jag vunnit en massa matcher i sommar, fler än de andra spelarna. Jag känner mig i toppform och jag har en bra chans att klättra ordentligt på rankinglistan, sa Fish till nyhetsbyrån Reuters efter matchen.

Johan Lundell

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.