Arvidsson chanslös i US Open

Publicerad 30 augusti 2011 - 04:37
Uppdaterad 30 augusti 2011 - 20:28

Drygt en timme, sedan var det över för Sofia Arvidsson. Svenskan var helt chanslös mot världsnian Samantha Stosur i första omgången av US Open.

US Open 2011

Sofia Arvidsson

Två raka set, 6-2, 6-3, sedan hade Stosur marscherat vidare och Arvidsson spelat klart i damsingeln. Inte speciellt oväntat, varken till resultatet eller hur kom att se ut på tennisbanan.

Svenskan hade oturen att få en av de svårast tänkbara lottningarna, särskilt som Stosur imponerat stort de senaste veckorna, bland annat med en finalplats och kvartsfinal i de två stora hardcourt-turneringarna i Toronto respektive Cincinnati.

-Det syns att hon spelar med stort självförtroende. Jag hängde som en vante i hörnet, sade Arvidsson.

En av de kraftfullaste
Det är hon dock inte ensam om att göra mot Stosur. Australiskan, finalist i Franska mästerskapen förra året, har ett av damtourens mest kraftfulla spel med en hårt toppad forehand, kraftfull serve och framförallt en väldigt bra andraserve när det behövs.

Från baslinjen kunde hon styra spelet helt och när Arvidsson själv missade sin förstaserve kunde Stosur gå in och dominera i returerna. Stosurs svaghet i vanliga fall, backhanden, blev därför ingen svaghet som kunde utnyttjas.

-Många andra som slår hårt, som Sjarapova eller Serena Williams spelar flackt. Hon slår i stället med mycket topspin och spelar därför nästan som en kille. Man måste var väldigt stark för att kunna spela så och det är hon, säger Arvidsson.

Svenskan är dock kvar i turneringen i form av att hon även ska spela dubbel.

TT

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.