Björkman vann svängig match

Publicerad 31 augusti 2006 - 06:35
Uppdaterad 31 augusti 2006 - 07:25

Jonas Björkman är klar för andra omgången i US Open efter seger mot amerikanen Scoville Jenkins med setsiffrorna 7-5,6-4,6-4.

-Jag vann ju i tre raka set utan att spela riktigt bra så det är väl det positiva, men det var lite rostigt, sade svensken om den svängiga matchen.

I nästa omgång väntar veteranen Vincent Spadea. Senaste de möttes vann Björkman enkelt i två raka set. -Han spelar enormt snabbt, tar bollen på uppstuds och returnerar fantastiskt bra. Men hans andraserve är svagare och den kan jag attackera.

Jonas Björkman är klar för andra omgången i US Open, men efter en del besvär. Mot amerikanen Scoville Jenkins blev det till slut seger med setsiffrorna 7-5, 6-4, 6-4.

-Jag vann ju i tre raka set utan att spela riktigt bra så det är väl det positiva, men det var lite rostigt, sade han.
Björkman som haft problem med ryggen de senaste två veckorna tvingades att lämna återbud till genrepsturneringen i New Haven, förra veckan. I mötet mot Jenkins fick dock svensken en bra inledning när han bröt fram till ledning 3-2, lite för bra visade det sig.

-Det var nästan så att det gick lite för enkelt och jag tänkte" Fasiken vad dålig han är" för i början missade han nästan allt. Sedan började han spela upp sig och det blev en svängig match.

Till slut blev det dock seger och i nästa omgång väntar nu en annan amerikan i form av veteranen Vincent Spadea. Senaste mötet, förra året i Montreals Masters-turnering vann Björkman enkelt i två raka set.
-Han spelar enormt snabbt, tar bollen på uppstuds och returnerar fantastiskt bra. Men hans andraserve är svagare och den kan jag attackera.

Skulle Björkman vinna mötet mot Spadea så väntar troligtvis världsettan Roger Federer i en eventuell tredje omgång.

TT

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.