Nadals fantastiska facit i Paris: 16-0

Publicerad 31 maj 2007 - 17:31

Rafael Nadal hade som väntat inga problem med italienaren Flavio Cipolla i den andra omgången i Franska öppna. Spanjoren vann med 6-2,6-1,6-4 men var ändå inte riktigt nöjd med sitt spel.

-Jag lyckades inte spela min bästa tennis, men det var en bra uppvärmning inför fortsättningen, säger Nadal.

Nadal har nu fantastiska 16-0 i facit på gruset i Paris. 20-åringen, som hade 81 raka matcher före förlusten mot Roger Federer i Hamburg, är stor- favorit till att ta sin tredje raka titel i Paris. Den senaste spelaren som lyckades med det var Björn Borg.

fredag 10 februari

Tennis  09:11
Tennis  09:00
Tennis  09:00

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.