Djokovic siste man till semifinal

Publicerad 7 september 2007 - 06:57
Uppdaterad 7 september 2007 - 11:57

Novak Djokovic besegrade den spanska veteranen Carlos Moya i den sista kvartsfinalen av US Open i natt i tre raka set, 6-4,7-6(9-7),6-1.

Matchavgörandet kom i det andra setets tiebreak, som är en av Djokovics styrkor. Han har rekordet i flest vunna tiebreak 54-19.

-Det är självfallet en fördel att ha ett sådant fantastiskt rekord, säger han enligt Reuters.

Morgondagens semifinal är världstreans tredje i Grand Slam-sammanhang det här året. Han ställs mot spanjoren David Ferrer medan Roger Federer tar sig an Nikolay Davydenko i den andra semin.

Maria Sjöström

torsdag 9 februari

Tennis  08:36

måndag 6 februari

Tennis  10:12

söndag 5 februari

Tennis  15:44

lördag 4 februari

Tennis  20:25

onsdag 1 februari

Tennis  11:13
Tennis  08:49

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.