Spelmonopolet splittrar alliansen

Publicerad 18 september 2006 - 16:05
Uppdaterad 20 september 2006 - 09:45

Maktskiftet inom svensk politik öppnar återigen upp frågan om det gällande spelmonopolet. Alliansen står dock splittrad inför ämnet.

Medan c och kd vill behålla modellen, ser m och fp helst att monopolet avskaffas - dock med en licens som ger intäkter till staten.
- Reglerna för spelmarknaden fungerar inte, kommenterar RF:s ordförande Karin Mattsson som anser frågan svårlöst.

- Vi tror på en förändring i och med det borgerliga blocket. Tidigare fanns en ovilja, säger Betssons vd Pontus Lindvall till SVT Sport.

Marcus Björling

torsdag 9 februari

Mer sport  07:44

onsdag 8 februari

Mer sport  13:38
Mer sport  09:10

tisdag 7 februari

Mer sport  12:54
Mer sport  09:00
Mer sport  07:23

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.