Publicerad 7 november 2009 - 15:56 Uppdaterad 7 november 2009 - 19:43
Det blev känslosamt när två av damfotbollens giganter, Kicki Bengtsson, Hammarby, och Victoria Sandell Svensson, Djurgården, i dag tackade för sig - efter att ha mött varandra i stockholmsderbyt på Kanalplan.
Bengtsson kunde inte hålla tårarna borta efter slutsignalen.
-Jag har inte förstått att det är slut än, säger hon till SVT Sport med tårarna rinnande utmed kinderna.
"Väldigt nervöst" Matchen slutade 1-0 till Djurgården. Sandell Svensson avgjorde med matchens enda mål på straff.
-Det var väldigt nervöst. Det kändes snarare som min första match än den sista, säger hon.
-Det känns tråkigt att avsluta med förlust, men samtidigt bra att få välja själv när det är slut och inte behöva göra det på grund av skador, säger Bengtsson.
"Lite vemodigt" Även Sunnanås Hanna Marklund och Linda Fagerström, Djurgården, satte i dag punkt för långa och framgångsrika karriärer.
Hanna Marklund var inte alltför nedstämd trots 1-0-förlusten mot Malmö i sista matchen för säsongen.
-Det känns faktiskt bra, svarar hon på frågan hur det känns att lägga av med fotbollen.
-Lite vemodigt är det väl alltid när det är slut. Det har varit ett jätteroligt år, säger Marklund, som inte tror att det blir några problem att sysselsätta sig framöver.
-Det finns så mycket annat att göra. Vara med familjen och börja jobba mer, kanske.
För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.