Foto: SVT

Familjen kunde inte stoppa artisten Marta

Publicerad 21 oktober 2005 - 21:00

I lördags sköt Marta, världens bästa fotbollsspelare, SM-guldet till Umeå. Ikväll sände SVT 2 en dokumentär om henne. Den kan ni se här på svt.se/sport.

Video

Marta

Marta Vieira da Silva anses av många vara världens bästa fotbollspelare. Hon kom till iskalla Umeå från stekheta Brasilien ifjol och har på två säsonger gjort ett mycket stort avtryck.

Redan hösten 2003, innan Umeå IK kontrakterade Marta, kontaktade SVT:s Björn Nordling och fotografen Mattias Pettersson henne för ett reportage och sedan dess har killarna följt Marta. Dokumentären om Marta är en resa i och mellan två världar; Brasilien och Sverige.

Marta drar publik i massor och autografjägarna står i ständig kö runt om i hela Sverige. Med sin briljans och öppenhet har hon charmat den svenska publiken och varit ett stort lyft för damfotbollen i landet.

Gör herrallsvenska spelare avundsjuka
På damsidan finns det ingen spelare som är lika sevärd som hon och hon gör saker med bollen som många i herrallsvenskan skulle vara stolta över att göra.

Marta Vieira da Silva föddes i Brasilien 1986. 18 år gammal kom hon (2004) till Umeå IK och hamnade därmed långt ifrån sitt hemlands varma vindar. Att spela fotboll har alltid varit Martas mål och flytten till Sverige berodde mycket på att de brasilianska fotbollsdamerna inte har någon liga att spela i, enbart olika regionala mästerskap.

-I och med att jag pratar portugisiska har vi fått en bra kontakt och det har skapat ett förtroende som möjliggjort den här dokumentären, att få vara med i så många olika miljöer och sammanhang, berättar Björn Nordling om sitt samarbete med Marta.

Fick stryk - vägrade sluta
I dokumentären berättar Martas mamma Tereza att familjen slog henne för att hon inte skulle spela fotboll:
-Det gick så långt att hennes äldste bror slog henne.
-Men hon spelade i alla fall.

-Efter att ha sett hennes uppväxtmiljö inser jag att den resa hon gjort, från den fattiga landsbygden i Brasiliens inland till fotbollens världsscen där både Umeå IK och hennes landslag befinner sig, är enorm, säger Björn Nordling om Marta.

Härligt få stöd
När det gäller svensk damfotboll tycker Marta att stödet som hon får inte går att jämföra med Brasilien.
-När man lägger ned sin kraft på att göra något, och samtidigt får stöd - då ger man sitt maximum. Så funkar ju folk.
-När du lägger lika mycket kraft utan att få stöd, då tappar man sugen. Det är det som händer i Brasilien, där ingen bryr sig om att organisera damfotbollen.

SVT

torsdag 24 maj

Damallsvenskan  08:57

tisdag 22 maj

Damallsvenskan  20:58

söndag 20 maj

Damallsvenskan  21:29
Damallsvenskan  18:37

torsdag 10 maj

Damallsvenskan  21:32

tisdag 8 maj

Damallsvenskan  21:31

måndag 7 maj

Damallsvenskan  21:32

söndag 6 maj

Damallsvenskan  17:08

lördag 5 maj

Damallsvenskan  17:11

tisdag 1 maj

Damallsvenskan  18:57

fredag 25 maj

Spanska ligan  22:06
Premier League  16:47
Internationell fotboll  14:57
Internationell fotboll  11:20
Internationell fotboll  08:53

onsdag 23 maj

Serie A  22:07
Premier League  21:37
Champions League  14:15
Internationell fotboll  10:27

måndag 21 maj

Premier League  21:27

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.