USA:s matchvinnare Clint Dempsey, som satte 3-0, visste inte att laget hade en chans att gå vidare - och lag- kamraterna vill bara avsluta med stil.
-Jag visste inte att vi hade en möjlighet att gå vidare, erkänner Dempsey på presskonferensen.
Men i pausen, då USA ledde med 1-0, fick laget reda på att Italien låg under med 3-0 mot Brasilien och att det fanns en möjlighet inom räckhåll.
Egypten klagade på trötthet, skador och att de var satta under press efter tredje matchen på sex dagar.
41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.
Petter Solberg har taktiken klar inför Svenska Rallyt.
Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.
Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.
Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.