Engelska The Guardian citerar den regimvänliga tidningen Iran som uppger att de fyra spelarna fått förbud att tala med medier. Den mest kända spelaren är Ali Karimi som spelat med Bayern München.
Det var i matchen mot Sydkorea förra veckan som spelarna protesterade mot valresultatet i Iran. Bindlarna åkte av i halvtid, utom hos lagkaptenen Mahdavikia som spelade hela matchen.
"Han är inte avstängd" Irans fotbollförbund meddelar dock i en exklusiv intervju med SVT Sport att det inte finns några avstängda spelare. I stället ska den stora stjärnan Ali Karimi ha slutat.
-Han är inte avstängd. Han kom till oss idag och sa att han ville sluta, säger Satvad Mohammad, pressofficer i förbundet, till SVT Sport.
De andra avstängda spelarna ska enligt Mohammad ha fått tillbaka sina pass och befinner sig i Europa.
-Det har aldrig funnits avstängda spelare, säger Satvad Mohammad.