Zambia vann efter straffdramatik

Publicerad 12 februari 2012 - 22:35
Uppdaterad 13 februari 2012 - 16:26

Finalen i de afrikanska mästerskapen mellan Zambia och Elfenbenskusten blev en riktig rysare som krävde straffavgörande. Stophira Sunzu blev hjälte för Zambia när han som nionde straffskytt satte bollen i mål.

Ivorianerna som var favoriter hade en straff i andra halvlek men den sköt lagets stjärna Didier Drogba över.

Efter 120 målösa minuter så satte lagen sina 7 första straffar. Därefter följde tre raka missar innan Sunzu kunde ta på sig hjälterollen för Zambia. Segern var landets första i de afrikanska mästerskapen.

"Skrivet i stjärnorna"
Finalen spelades i Libreville där bara några kilometer bort nästan hela Zambias landslag omkom i en flygolycka för 19 år sedan. Det var Zambias första match i staden sedan olyckan, rapporterar AP.

-Det var ödet, en kraft inom oss. Kanske var det menat att hända. Jag kan inte förklara det. Något var skrivet i stjärnorna. Det var inte jag, sade Zambias förbundskapten Herve Renard efter segern.

-Den (flygolyckan) har drivit oss under turneringen. Det är en sådan match. Vi spelade mot stora namn men vi var tvungna att göra det. Lagkänslan och broderskapet i laget var nyckeln för oss, sade målvakten Kennedy Mweene.

"Stor besvikelse"
Elfenbenskustens coach Francois Zahoui erkände att de inte förväntat sig en så tuff final mot Zambia.

-Zambia trodde verkligen på seger, vad mer kan jag säga? Det är en stor besvikelse. Vi förväntade oss inte en så svår match från dem, sade Zahoui.

Micke Andersson
Karolina Strömbäck Horney

fredag 25 maj

Internationell fotboll  14:57
Internationell fotboll  11:20
Internationell fotboll  08:53

onsdag 23 maj

Internationell fotboll  10:27

måndag 21 maj

Internationell fotboll  09:00

söndag 20 maj

Internationell fotboll  23:27

lördag 19 maj

Internationell fotboll  14:47

torsdag 17 maj

Internationell fotboll  09:47

onsdag 16 maj

Internationell fotboll  14:12
Internationell fotboll  09:30

torsdag 24 maj

AIK Fotboll  20:54
IFK Göteborg  19:24
FOTBOLL  19:17
Elfsborg  19:08
Allsvenskan fotboll  13:55
Mer svensk fotboll  13:41
Allsvenskan fotboll  10:31

onsdag 23 maj

Gefle  20:11
Syrianska  19:46
Norrköping  19:24

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.