Sport > Fotboll > Sundsvall
Start

Gif Sundsvall störst förlorare på Örjansvall

Publicerad 24 oktober 2008 - 20:38
Uppdaterad 24 oktober 2008 - 23:55

Sundsvall kunde ta tre oerhört viktiga poäng i dramatiken kring det nedre av allsvenskans streck. Men Halmstad och Gif:arna fick med sig en poäng var - ett resultat Halmstad, eller eventuellt Ljungskile, borde vara nöjdast med.

Sundsvall ville mest i närkamperna men Halmstad skapade målchanserna, utan att sätta någon av den handfull målchanser de skapade. Mot slutet var det Sundsvalls tur att skapa, även det utan resultat.

De 2 148 som letat sig till Örjans vall fick se två dåliga lag kämpa i nio graders kyla, på en regntung plan. En av de få som hade roligt i kväll, var HBK:s inbytte Joe Sise. Anselmo hakade inte på i skytteligan.

Straffar gemensamt
Att dåliga lag har otur bevisades i dag med. Strax före halvlek borde Sundsvall haft en straff när Tommy Jönsson knuffade bort en hörna med armen. I går borde IFK Norrköping haft en straff mot Ljungskile, också det efter hands i straffområdet.

Med tre matcher kvar och fem poäng upp till Ljungskile på kvalplats, ligger Gif:arna bättre till än sina nästa motståndare, just IFK Norrköping.

Kraft kvar
-Jag är ändå riktigt stolt över mina spelare. Vi har haft en tung period och det är inte bara att åka ner till Halmstad och plocka tre poäng. Vi har fortfarande chans och jag hoppas att den här poängen blir viktig, sa Sundsvall tränare Åkeby.

Sundsvall har inte gett upp jakten på förnyat kontrakt. Det poängterar Fredrik Sundfors som gjorde sin första match sedan den 28 april.
-Vi knaprar in en poäng på Ljungskile och ingen i det här omklädningsrummet har gett upp.

torsdag 24 maj

FOTBOLL  19:17

måndag 21 maj

FOTBOLL  19:37

måndag 14 maj

Gefle  10:34

lördag 5 maj

FOTBOLL  17:48
Helsingborg  11:40

måndag 16 april

Norrköping  19:27

torsdag 12 april

FOTBOLL  19:11

söndag 8 april

Djurgården fotboll  15:06

lördag 31 mars

FOTBOLL  17:47
FOTBOLL  16:52

GIF Sundsvall

GIF Sundsvall
Grundad: 1903.
Arena: Norrporten (8000)
Tränare: Mika Sankala

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.