Zlatan en avvinkning från hattrick

Publicerad 23 september 2007 - 16:57
Uppdaterad 23 september 2007 - 18:49

Matchen mellan Livorno och Inter bjöd på en chocköppning, två straffar, en utvisning, ett tveksamt bortdömt mål - och två mål av Zlatan Ibrahimovic.

Zlatan Ibrahimovic

Zlatans mål räckte dock inte till seger. Matchen slutade 2-2.

Daniele De Vezze höll sig framme och satte 1-0 redan i matchens första minut - en drömstart för Livorno en chock för Inter. Men bortalaget hämtade sig snabbt och i 35:e kom kvitteringsmålet. Zlatan sköt ett stenhårt skott, snyggt framspelad av Maicon, och satte 1-1 i nättaket.

Satte straffen själv
Livorno tog sedan tillbaka ledningen med en billig straff. Tio minuter senare var det Zlatan som blivit neddragen innanför straffområdet. Han satte själv straffen som gav 2-2, otagbart för Amelia.

Sedan dröjde det inte länge förrän Maicon skämde ut sig. Efter en duell med straffskytten Massimo Loviso sparkade Maicon på en liggande Loviso. En solklar utvisning.

Skällde ut domarna
En man kort fortsatte Inter att anfalla. Zlatan satte ett tredje mål till men avvinkades tveksamt för offside. Efter matchens sågs en upprörd Zlatan diskutera med domarna.

Även Livorno hade ett par bra lägen för att sätta ett segermål men fick inte till det. Inter behåller i och med det oavgjorda resultatet andraplatsen i ligan på åtta poäng, två pinnar efter Roma.

Målen var Zlatans tredje och fjärde för säsongen. Han är tvåa i skytteligan.

onsdag 23 maj

Serie A  22:07

söndag 20 maj

Serie A  23:01

tisdag 15 maj

Serie A  17:16

söndag 13 maj

Serie A  16:52

måndag 7 maj

Serie A  07:46

söndag 6 maj

Serie A  23:09
Serie A  21:14
Serie A  20:40
Serie A  12:47

torsdag 3 maj

Serie A  08:18

torsdag 24 maj

AIK Fotboll  20:54
IFK Göteborg  19:24
FOTBOLL  19:17
Elfsborg  19:08
Allsvenskan fotboll  13:55
Mer svensk fotboll  13:41
Allsvenskan fotboll  10:31

onsdag 23 maj

Gefle  20:11
Syrianska  19:46
Norrköping  19:24

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 lördag
16:55 EM i simning
SVT 2 lördag
23:20 Speedway: VM-serien
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.