Foto: Pressens Bild

Brottsmisstänkt klubbdirektör lämnar IFK Göteborg

Publicerad 3 januari 2006 - 10:33
Uppdaterad 3 januari 2006 - 18:17

IFK Göteborgs klubbdirektör Mats Persson slutar. Han är en av sex brottsmisstänkta i skatteutredningen kring klubben. Mats Perssons anställning upphörde vid årsskiftet.

Skattehärvan i IFK Göteborg

-Vi är överens och nu tittar både han och vi framåt, säger klubbens ordförande Bengt Halse till TT.

Också Halse är delgiven misstanke i brottsutredningen.

Vad ska Mats Persson nu göra?
-Just nu är han sjukskriven. Men han behöver en ny start.

Perssons försvarare advokat Per E Samuelson säger till TT att beslutet har mognat fram.

-Då har parterna kommit överens om att gå åt skilda håll, säger Samuelson.

-Han har fått sig en törn här. Det är inte lätt att vara oskyldigt anklagad för så här allvarliga saker. Han vilar upp sig och tar det lugnt. Vi förbereder försvaret och har gott hopp om att kunna förklara för omvärlden att det här inte är något brott.

Sex misstänkta
Sex personer är delgivna misstanke om grovt skattebrott, skattebrott eller medhjälp. Förutom Mats Persson och Bengt Halse är bland andra också Jan Nilsson, klubbens kassör, misstänkt.

Överåklagare Gunnar Stetler vid Ekobrottsmyndigheten i Stockholm har nu också utvidgat utredningen. Det handlar om alternativa rubriceringar såsom förskingring och bokföringsbrott.

-Det är ett gott tecken för det visar att inte ens åklagaren tycker det är självklart hur han ska se på det, säger Per E Samuelson.

-Persson har inte berikat sig själv med en krona. Allt han har gjort har han gjort för att det ska gå så bra som möjligt för IFK Göteborg i fotboll.

Ijehs övergång
Brottsutredningen kring Blåvitts skatteaffärer pågår sedan i somras. Upprinnelsen var spelaren Peter Ijehs övergång från Malmö FF till IFK Göteborg. Ijeh fick en "gåva" värd mer än 1,2 miljoner kronor av kassören Jan Nilsson. Skatteverket anser att det inte var en gåva utan lön. Ijeh är dock inte längre misstänkt för något brott. Åklagaren är mycket förtegen kring utredningen.

-Vi förbereder för några ytterligare förhör. Det är det enda jag kan säga, säger Stetler till TT.

I mars räknar åklagaren med att vara klar med förundersökningen.

Bengt Halse vet ännu inte om han kommer att stanna som ordförande.

-Det är en sak som jag diskuterar med valberedningen och det blir ytterst en fråga för årsmötet i mars, säger han.

TT

torsdag 24 maj

IFK Göteborg  19:24

tisdag 22 maj

IFK Göteborg  07:51

måndag 21 maj

Gais  19:46
Gais  19:14

måndag 14 maj

IFK Göteborg  19:38
IFK Göteborg  10:21

onsdag 9 maj

IFK Göteborg  07:48

måndag 7 maj

Elfsborg  19:13
Elfsborg  10:34

onsdag 2 maj

IFK Göteborg  19:08

fredag 25 maj

Spanska ligan  22:06
Premier League  16:47
Internationell fotboll  14:57
Internationell fotboll  11:20
Internationell fotboll  08:53

onsdag 23 maj

Serie A  22:07
Premier League  21:37
Champions League  14:15
Internationell fotboll  10:27

måndag 21 maj

Premier League  21:27

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 lördag
16:55 EM i simning
SVT 2 lördag
23:20 Speedway: VM-serien
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.