Malmö förhandlar om Zlatan-match

Publicerad 13 april 2010 - 13:44
Uppdaterad 14 april 2010 - 06:31

Barcelona kommer att avsluta säsongen med två träningsmatcher i Sverige. För motståndet står Malmö FF och Helsingborg, uppger spanska tidningen Sport.

Zlatan Ibrahimovic

Matcherna kommer att spelas i slutet av maj eller i början av juni. Enligt Sport är det till 90 procent klart att Barcelona uttnyttjar "Ibrahimovic-effekten" och möter Malmö FF - som firar 100-årsjubileum i år.

De Barcelonaspelare som ska delta i sommarens VM ska inte vara aktuella för träningsmatcherna i Sverige.

Malmö FF ska därför inte vara intresserat av att betala några pengar för ett möte med ett Barcelona utan de största stjärnorna.

-En sådan match skulle vi inte vara intresserade att betala en spänn för. Men visst, vill de spela en träningsmatch med B-laget och Zlatan, så behöver vi väl också matcher, säger MFF:s vd Pelle Svensson till Sydsvenskan.

Barcelonas andra träningsmatch spås bli mot Henrik Larssons gamla klubb Helsingborg, eftersom "Henke" också har ett förflutet i Barcelona.

fredag 25 maj

Spanska ligan  22:06

måndag 14 maj

Spanska ligan  13:36

torsdag 10 maj

Spanska ligan  22:24

lördag 5 maj

Spanska ligan  22:55

torsdag 3 maj

Spanska ligan  08:43

onsdag 2 maj

Spanska ligan  22:20
Spanska ligan  21:30

söndag 29 april

Spanska ligan  22:00
Spanska ligan  12:03
Spanska ligan  10:33

torsdag 24 maj

AIK Fotboll  20:54
IFK Göteborg  19:24
FOTBOLL  19:17
Elfsborg  19:08
Allsvenskan fotboll  13:55
Mer svensk fotboll  13:41
Allsvenskan fotboll  10:31

onsdag 23 maj

Gefle  20:11
Syrianska  19:46
Norrköping  19:24

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 lördag
16:55 EM i simning
SVT 2 lördag
23:20 Speedway: VM-serien
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.