Nye Thern direkt i SVT Play

Du kan rösta in honom i startelvan i Morgondagens stjärnor

Publicerad 22 oktober 2009 - 17:27
Uppdaterad 5 november 2009 - 13:17

Jonas Therns son, Simon, är en av spelarna tittarna får stifta bekantskap med i SVT Play måndagen den 9 november. Då sänds Morgondagens stjärnor, den årliga All Star-matchen med de största talangerna i division 1, direkt.
Nytt för i år är att tittarna får rösta in spelare i startelvorna och påverka byten.

Söderlaget

Målvakt:
1 David Asmar, Frölunda
Försvarare:
2. Ola Grändås, Motala
4. Patrik Adamzyk, Oddevold
5. Christopher Lenning, Torslanda
6. Elmin Nurkic, Öster
7. Martin Holm, LB/07
Mittfältare:
8. Johan Frisk, Öster
9. Eric Jansson, Sylvia
10. Erdin Demir, LB/07
11. Johan Hökson, Husqvaran
14. Alexander Henningsson, Öster
Anfallare:
12. Andreas Haglund, Sylvia
13. Matteo Blomqvist Zampi, Öster
15. Esat Jashari, Sleipner
16. Joakim Edström Frölunda
Tränare:
Stefan Jakobsson, Skövde AIK
Tor-Arne Fredheim, Sleipner

Norrlaget

Målvakt:
1. Jonathan Jonsson, Skellefteå
Försvarare:
2. Olov Bergqvist, Skellefteå
3. Joakim Cassepierre, Gröndal
4. Daniel Jarl, Enköping
5. Robin Sellin, Brage
6. Daniel Sleyman, Arameiska Syr
Mittfältare:
7. Emil Berger, Degerfors
8. Anders Bååth-Sjöblom, Gröndal
9. Josef Ibrahim, Forward
10. Linus Sjöberg, Västerås
11. Ahmed Yasin, Forward
12. Claudio Rojas Flores, Gröndal
Anfallare:
13. Serop Budur, Syr Kerburan
14. Pontus Hindrikes, Brage
15. Timothy Mcneill, Umeå
Tränare:
Lennart Andersson, Brage
Patrik Werner, Degerfors

De bästa spelarna under 20 år i Division 1 Norra möter de bästa spelarna från Division 1 Södra på Swedbank Arena i Västerås. Sändningen i SVT Play börjar kl 14.15 och en kvart senare, kl 14.30, är det avspark.

Det blir den första interaktiva matchen i Sverige. Tittarna får rösta fram fem spelare i varje lag här på svt.se/fotboll som får en garanterad plats i startelvan, men kan också påverka två byten i respektive lag under varje halvlek och dessutom ställa frågor till spelare, tränare och kommentatorer.

-Det blir ett spännande test. Webbsändningar erbjuder helt andra möjligheter till kommunikation med tittarna än vanliga tv-sändningar, säger Ulf Nilsson, projektledare för SVT Sports text-tv och webb.

Videogranskning
Under matchen kommer också några nya regler att testas. Lagens tränare får möjlighet att dels be domaren göra en videogranskning per halvlek, dels begära time out.

-Domaren kan på eget initiativ göra videogranskningar hur många gånger han vill. Att ta teknik till hjälp för att få rätt domslut är en fråga som diskuteras länge. Därför är det kul att vi nu kan testa det i en match, säger Anders Jonsson, Svensk ElitfotbollsFörening Ettan, SEFE.

Nye Thern, nye Edström och nye Berger
Talangerna som visar upp sig i matchen kommer från Skellefteå i norr till Limhamn i söder. Ett namn sticker ut lite extra: Värnamos Simon Thern, i Söderlaget. Han är son till Jonas, 75-faldig landslagsman och firat utlandsproffs. Han spelade till sig en ordinarie plats i klubblaget under slutet av säsongen och har meriter från pojklandslaget.

Ytterligare en son till en stor landslagsstjärna finns med i matchen. Frölundas Joakim Edström, Ralf Edströms son, är uttagen som reserv i Söderlaget. Även i Norrlaget återfinns en spelare med ett känt efternamn: Emil Berger, son till Henrik, en av stjärnorna i Degerfors under lagets senaste allsvenska sejour.

Härenstam och Wernerson kommenterar
-Ett par spelare från fjolårets match tog steget direkt upp till allsvenska klubbar, säger SVT Sports Chris Härenstam, som kommenterar matchen tillsammans med Thomas Wernerson, och tänker på Josef Ayoba, som spelat flera matcher för Djurgården, och Daniel Gustavsson, som gick till AIK.

-Det ska bli kul att se om något liknande sker även i år, fortsätter Chris Härenstam.

Mycket talar för att det blir så. Storklubbarna har redan fått upp ögonen för flera spelare i årets trupp. Nämnde Berger gjorde en utflykt till AIK redan i fjol, Djurgården har visat intresse för Skellefteås mittback Olov Bergqvist, Västerås målvakt Erik Biselius har
provtränat med Arsenal och Paris SG. Forwards yttermittfältare Josef Ibrahim har provtränat i Malmö och Västerås blott 15-årige mittfältare Linus Sjöberg, yngst av alla morgondagens stjärnor, ska provspela med Manchester United i höst.

Söderlaget

Ni tittare fick rösta in fem spelare i startelvan. Så här slutade omröstningen:

15%
Alexander Henningsson, Öster15% (512)
11%
Christopher Lenning, Torslanda11% (351)
10%
Elmin Nurkic, Öster10% (348)
10%
Matteo Blomqvist Zampi, Öster10% (342)
10%
Esat Jashari, Sleipner10% (324)
9%
David Asmar, Frölunda9% (295)
7%
Johan Frisk, Öster7% (241)
7%
Johan Hökson, Huskvarna7% (236)
7%
Andreas Haglund, Sylvia7% (222)
4%
Patrik Adamzyk, Oddev.4% (149)
3%
Joakim Edström, V Frölunda3% (85)
2%
Martin Holm, LB/072% (56)
2%
Erdin Demir, LB/072% (55)
2%
Eric Johansson, Sylvia2% (54)
2%
Ola Grändås, Motala2% (50)
Totalt antal röster: 3320


Norrlaget

Ni tittare fick rösta in fem spelare i startelvan. Så här slutade omröstningen:

16%
Timothy Mcneill, Umeå16% (565)
15%
Olov Bergqvist, Skellefteå15% (543)
15%
Claudio Rojas Flores, Gröndal15% (538)
13%
Linus Sjöberg, Västerås13% (449)
11%
Joakim Cassepierre, Gröndal11% (389)
7%
Daniel Sleyman, Arameiska Syr7% (242)
6%
Daniel Jarl, Enköping6% (218)
4%
Robin Sellin, Brage4% (158)
4%
Ahmed Yasin, Forward4% (135)
3%
Emil Berger, Degerfors3% (120)
2%
Josef Ibrahim, Forward2% (57)
2%
Pontus Hindrikes, Brage2% (54)
1%
Anders Bååth-Sjöblom, Gröndal1% (44)
1%
Serop Budur, Syr Kerburan1% (33)
1%
Jonathan Jonsson, Skeleffteå1% (31)
Totalt antal röster: 3576


Fakta om spelarna i Söderettans lag

Muhamet Ahmeti, -90, hb/hmf, Kristianstad: Modern ytterback som spelade en hel del under fjolåret i division 2 och har spelat regelbundet i år också, även om han har fått starta en del matcher på bänken.

Alexander Angelin, -90, vmf, Frölunda:: Deltog i talangmatchen i fjol efter en stark säsong i Frölunda. Har inte lycktas fullt ut i år, men har fått spela mycket och har fått använda sin fina vänsterfot på bästa sätt på lagets yttermittfält.

Jonatan Ask, -91, mb, Lindome:: Energisk försvarsspelare, som även funkar bra som ytterback och på innermittfältet. En snabb och följsam back med bra inställning och som gärna följer med upp i anfallen där hans kvaliteter dock kan förbättras en del. Skadedrabbad i våras, spelade desto mer under andra halvan av säsongen. Deltog i talangmatchen förra året.

David Asmar, -90, mv, Frölunda:: En väldigt lovande målvakt som stundtals briljerat under sitt första år som senior. Har visat prov på kyla, bra spelsinne och bra förmåga att avvärja en mot en-lägen. Har hållit en väldigt hög och jämn nivå sin ålder till trots.

Matteo Blomqvist Zampi, -90, f, Öster:: Anfallslöfte som i skymundan av Östers skyttekungar fått allt mer speltid ju längre säsongen har gått. Rivig och speedig djupledslöpande spelare, som har en tendens till felbeslut och till att försvinna en del ur matcherna ibland. Ojämn, men duktig framför mål och har gjort tre mål för A-laget så här långt.

Viktor Claesson, -92, imf, Värnamo:: Stort utropstecken den här säsongen. Teknisk spelare som ofta figurerat i en nummer tio-roll, där han får utrymme att göra instick till anfallare, eller avlossa sin fina bössa. Given i P-landslaget och en av Värnamos bättre spelare under höstsäsongen.

Erdin Demir, -90, ymf, LB/07:: En snabb och löpstark lagspelare, som har fått spela en hel del på lagets vänsterkant. Bröt foten förra året och står utan rejäl grundträning, vilket han har fått känna av en del under säsongen. Ambitiös.

Joakim Edström, -92, f, Frölunda:: Talagnfull anfallare, som mest har fått agera inhoppare under säsongen och fick göra sitt första mål i 5-0-segern i ödesderbyt mot Torslanda.

Johan Frisk, -90, imf, Öster:: Fick debutera för A-laget i somras och gjorde ingen besviken. Spelar ett enkelt, men snabbt och vägvinnande innermittfältsspel och är samtidigt ganska rivig i defensiven. Ständigt i rörelse. Lätt skadebenägen dock, vilket redan har fått honom att missa en del matcher i sin ännu så länge korta A-lagskarriär.

Alexander Henningsson, -90, ymf/f, Öster:: Löpvillig och djupledsstark anfallsspelare, som inte riktigt fått en rejäl chans i Östers starka anfall i år, men har fått göra en del matcher och bland annat ett mål. Deltog i talangmatchen i fjol och gjorde mål, men har fortfarande den lätta fysiken mot sig, något han kompenserar på ett skickligt sätt med rörelse.

Martin Holm, -91, mb, LB/07:: Skadedrabbad framtidsspelare, som inte spelat så mycket i år på grund av muskelproblem. Har dock startar ett par matcher och varit outstanding. Är följsam, stark och makeringssäker, med bra spelförståelse. Kan förbättra sitt passningsspel.

Esat Jashari, -92, ymf/f, Sleipner: Tvåfotad och offensivt allround målskytt. Har ett bra skott och har haft en riktigt lyckad säsong i lagets juniorlag och ligger för tillfället på gränsen till A-laget. Har utvecklat sitt spel i högt tempo, men har en del att ta ikapp fysiskt.

Christopher Lenning, -92, mb, Torslanda:: Stor och stark försvarsspelare med en otroligt fin fysik för sin ringa ålder. Inledde säsongen bra, men har efter en skadeperiod fått flytta runt en del i positionerna, men har fixat det också. Är följsam och faller sällan ur ramen.

Elmin Nurkic, -91, vb, Öster:: Modern ytterback som fick chansen i somras och tog den. Offensiv fläkt och tvekar inte att gå på djupet, för att måtta inlägg med sin vänsterfot. En aning ojämn, men ohotad på vänsterbacksplatsen i Öster.

Adam Rosén, -90, mb, Skövde:: Ambitiös och målinriktad mitt back, som spås en god framtid. Har en bra karaktär och är en fullgod defensiv spelare, men bör utveckla sitt offensiva spel på alla punkter för att bli mer "modern" i sitt spelsätt som mittback. Har dock drabbats av körtelfeber, varav hans eventuella medverkan i talangmatchen är i stor fara.

Loret Sadiku, -91, imf, Värnamo:: Defensivt, stark mittfältare som är duktig på att fånga upp, samla in och fördela bollar på mittfältet. Gjorde en mycket stark vår, besitter en väldig arbetskapacitet och har en mycket fin spelförståelse.

Simon Thern, -92, imf, Värnamo:: Väldigt klok innermittfältare, som kämpat sig till en ordinarie plats i laget under senare delen av säsongen. Har spelskicklighet som största tillgång och vet oftast tidigare än många andra vart bollen ska ta vägen när han får den vid sina fötter. P-landslagsman.


Fakta om spelarna i Norrettans lag

Sunday Abohwo, -90, f, Valsta Syrianska: Valsta har inte nominerat någon spelare till årets talangmatch, men här är ett intressant namn i nigerianen Sunday Abohwo. Kom sent till laget ifjol och gjorde sex mål, i år har han varit en stor tillgång i anfallet och är näst bäste målskytt i laget med sina sju fullträffar.

Emil Berger, -91, imf, Degerfors: Ettrig innermittfältare som tog chansen mot slutet av sommaren vid skador på innermittfältet och har imponerat med sin fina speluppfattning och pricksäkra crosspassningar. Sonen till stora Degerforsprofilen Henrik gjorde en utflykt till AIK ifjol där han lånades ut till Väsby innan han återvände till moderklubben Degerfors.

Olov Bergqvist, -91, mb, Skellefteå: Stabil startman i bottenlaget Skellefteås mittförsvar. Har utvecklats mycket under sin första säsong på den här nivån och kännetecknas för sin brytsäkerhet och snabbhet men framförallt för sin stora vinnarskalle. Har fortfarande en del att lära vad gäller spelet efter marken i allmänhet och i synnerhet spel på små ytor. Har ögonen på sig från Djurgårdenhåll.

Erik Biselius, -90, mv, Västerås: Tidigare gjuten i P90-landslaget men en knäskada spolierade hela höstsäsongen ifjol och vårsäsongen i år. Har kommit tillbaka nu och har fått stå ett par matcher för VSK där han fått visa upp sin allsidighet och sin verbala dominans på nytt. Har ingen egentlig spetskompetens, men är en fullgod division 1-målvakt. Har tidigare provtränat med bland andra Arsenal och PSG.

Martin Broberg, -90, hmf/f, Degerfors: Teknisk, offensiv spelare som fått allt fler chanser i A-laget mot slutet av säsongen. Likt den ungtupp han är har Broberg blandat sina insatser, men besitter en intressant potential och gjorde bra ifrån sig i J-laget.

Anders Bååth-Sjöblom, -91, imf, Gröndal: Defensivt stark innermittfältare som är en bra bollspelare, följsam och som i takt på skadeproblem under säsongen blivit ordinarie i laget. BP-fostrad som de flesta andra talangerna i Gröndal.

Joakim Cassepierre, -90, mb, Gröndal: En tufft spelande mittback med bra tillslag som i och med att han varit ordinarie i stort sett hela säsongen får räknas som en stor talang. Har ganska snabbt växt in i den kostym som måste bäras för att klara sig i ettan.

Johannes Gustavsson, -90, mb, Forward: Lovande mittback som under sitt första år på den här nivån tagit en ordinarie plats i Forwards mittförsvar. Har en bra speluppfattning och funktionell teknik.

Pontus Hindrikes, -90, mf/f, Brage: Framtidsnamn som efter en lysande säsong ifjol har gått från klarhet till klarhet i år. Har än så länge producerat sex mål och har varit nyttig i Brage som tillhört toppen under hela säsongen. Deltog i talangmatchen även förra året.

Josef Ibrahim, -91, ymf, Forward: Oerhört kvick och teknisk spelare som inte drar sig för att göra det spektakulära på sin vänsterkant. Har en del dalar i matcherna och är, likt den spelartypen, beroende av medgång men är i sina bästa stunder riktigt sevärd. Har varit på provträningar med bland annat Malmö FF och italienska Rimini.

Daniel Jarl, -92, mb, Enköping: En väldigt talangfull mittback som med sitt kloka och förtroendegivande spel har fått bära lagkaptensbindeln under ett par matcher under säsongen. Har sin största styrka i spelintelligensen, men är också hyfsat snabb och har framför allt en väldigt hög högstanivå.

Timothy McNeil, -90, ymf/f, Umeå: Offensiv spelare som haft svårt att ta en ordinarie plats i Umeå, har dock fått hoppa in en hel del samt varit utlånad till Umedalen i division 2 där det blivit sex mål under säsongen.

Claudio Rojas Flores, -90, ymf, Gröndal: En riktig trollgubbe som i sina bästa stunder kan ta sig förbi nästan vem som helst. Har långsamt lotsats in i Gröndals lag då steget från junior- till seniorfotboll har varit större än förväntat för den fysiskt ganska lilla spelaren.

Robin Sellin, -90, vb/vmf, Brage: Talangfull vänsterbreddare som gjorde stor succé under sitt första år i Brage. Den vindsnabbe spelaren har fått sin fotbollsskolning i Djurgården under vilka år han spelade för det svenska P90-landslaget vid 16 tillfällen.

Linus Sjöberg, -94, mf, Västerås: Beskrivs som en av landets största talanger och har precis fått debutera i VSK:s A-lag blott 15 år gammal. Besitter en enorm trygghet med bollen och har en förmåga att skapa ytor åt sig själv, förstås mestadels tack vare sin utmärkta spelförståelse. Lugn och trygg spelare som inledde säsongen i P16-laget, avslutar den om ett par veckor med provspel i Manchester United.

Daniel Sleyman, -90, imf, Arameiska-Syrianska: BP-fostrad innermittfältare som är ett riktigt rivjärn, är stark i luften och besitter en fullgod teknik. Beskrivs som en "Gattuso"-typ och har även spelat en del matcher från start som mittback under säsongen. Deltog i Morgondagens stjärnor redan förra året.

Ahmed Yasin, -91, ymf, Forward: Offensiv ytterspelare med sin fina inläggsteknik som största tillgång. En kraftfull spelare som spelar med hög fart och som har varit näst intill ordinarie i Forward under säsongen.

SVT Sport

fredag 3 februari

Mer svensk fotboll  15:10

torsdag 22 december 2011

Mer svensk fotboll  06:37
Mer svensk fotboll  06:29

tisdag 13 december 2011

Mer svensk fotboll  14:29

onsdag 30 november 2011

Mer svensk fotboll  20:44

lördag 26 november 2011

Mer svensk fotboll  20:26

fredag 25 november 2011

Mer svensk fotboll  18:16
Mer svensk fotboll  17:58
Mer svensk fotboll  10:32

torsdag 17 november 2011

Mer svensk fotboll  10:06

torsdag 9 februari

Internationell fotboll  13:15
Internationell fotboll  10:59

onsdag 8 februari

Internationell fotboll  22:45
Serie A  22:28
Internationell fotboll  21:36
Internationell fotboll  20:27
Internationell fotboll  18:30
Premier League  16:44
Premier League  15:44

tisdag 7 februari

Serie A  22:17

torsdag 9 februari

Ishockeylandslagen  21:40
Motor  21:14
Ishockeylandslagen  19:58
Internationell ishockey  19:47
Motor  16:29
Internationell fotboll  13:15
Motor  12:04
Damallsvenskan  11:31
Internationell fotboll  10:59
NHL  10:18

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 fredag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 fredag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 fredag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 fredag
22:00 Sportnytt
SVT 2 fredag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.