Hristo-effekt lyfter Bulgarien

Publicerad 15 mars 2005 - 17:09
Uppdaterad 15 mars 2005 - 17:22

Glöm 5-0-festen från EM i somras.
Hristo-effekten lyfter Bulgarien.
-Bulgarerna blir den svåraste nöten att knäcka på vägen till VM-slutspelet i Tyskland, säger Thomas Lyth.

Sverige i VM-kvalet

Lyth är spionen som synat Bulgarien ingående det senaste åren. Han lade ut kartan åt förbundskaptenerna Lars Lagerbäck och Tommy Söderberg inför EM-slutspelet.
En färsk och detaljerad version presenterades på tisdagen - lagom till kvalmatchen i Sofia på påskafton den 26 mars, vårens viktigaste match i svensk fotboll.

Vassare än i EM
En uppdaterat kartläggning som innehåller många varningar. Enligt Lyth har Bulgarien ett vassare lag nu än under EM.
Så glöm 5-0-kvällen i Lissabon i juni.
-De som såg den matchen vet att det var kamp i 60 minuter. Om man sedan tittar på vad bulgarerna presterade mot Danmark och Italien efteråt, så vidhåller jag att det här är ett väldigt bra lag.

Ännu farligare har det blivit sedan Hristo Stoitjkov tog över som förbundskapten efter EM. Med den gamle storspelaren som boss har bulgarerna fått ett spelmässigt lyft.

-De spelar mer på djupet än i EM. Berbatov han blivit en ännu skickligare spelare, han hotar mera bakom backlinjen. Det är fler spelare med framåt och passningsspelet är noggrannare.

Framåt med Stoitjkov
Minst lika viktigt, enligt Lyth, är att Stoitjkov gett bulgarerna en mental knuff framåt.
-Han har mycket stort förtroende från sina spelare. I kraft av den status han hade som spelare får han med sig spelarna på sina idéer. Det jag kunnat läsa av från sidan av planen om Stoitjkov och hans ledarroll, är att han är en modern
ledare. Han betonar på olika sätt lagets betydelse och han är obesegrad som förbundskapten, säger Thomas Lyth.
-Hela hans sätt att spela präglas av hur han själv var som spelare - offensiv. De hämtade upp 0-2 underläge mot Kroatien och Stoitjkov stod vid sidan och pekade framåt med hela handen.

-En styrka hos honom är också att han låter det bulgariska sättet att spela fotboll komma fram. Samtidigt så har han bytt spelare sedan EM och lyft fram unga spelare. Helt orädd har han tagit in spelare med få landskamper och gett dem förtroende.

Saknar spelare
Lyth tonar också ned betydelsen av att Bulgarien saknar flera ordinarie spelare. Stilian Petrov och Martin Petrov är avstängda, Valerij Bojinov och Marian Hristov skadade.
Dessutom är storstjärnan Dimitar Berbatov revbensskadad men inte värre än att han spelar.
-Det är bra fotbollspelare, självklart innebär det saker. Samtidigt visar Stoitjkov ett bra ledarskap. Han pratar om de som ska vara med, inte om de som är skadade. Han peppar upp de spelare han har, och det är inga dåliga spelare.
Lundqvist kom med

TT

fredag 25 maj

Fotbollslandslagen  16:11

onsdag 23 maj

Fotbollslandslagen  09:38

tisdag 15 maj

Fotbollslandslagen  10:04

måndag 14 maj

Fotbollslandslagen  20:02
Fotbollslandslagen  18:51
Fotbollslandslagen  18:34
Fotbollslandslagen  18:22
Fotbollslandslagen  14:02

söndag 13 maj

Fotbollslandslagen  12:39
Fotbollslandslagen  12:21

torsdag 24 maj

AIK Fotboll  20:54
IFK Göteborg  19:24
FOTBOLL  19:17
Elfsborg  19:08
Allsvenskan fotboll  13:55
Mer svensk fotboll  13:41
Allsvenskan fotboll  10:31

onsdag 23 maj

Gefle  20:11
Syrianska  19:46
Norrköping  19:24

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 lördag
16:55 EM i simning
SVT 2 lördag
23:20 Speedway: VM-serien
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.