hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nya börsras på Wall Street i New York

Rapport
Publicerad 15 oktober 2008 - 22:17
Uppdaterad 16 oktober 2008 - 10:35

Trots att den värsta finanskrisen troddes vara under kontroll blev det stora ras på New York-börserna på onsdagen

Finanskrisen

Orsaken var oron för en kommande recession i den amerikanska ekonomin, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Dow Jones industriindex föll med 7,9 procent, vilket var det största tappet sedan 1987. Nasdaqs komposit- index sjönk med 8,5 procent.

Även de ledande börserna i Europa, inklusive Stockholm, föll på onsdagen med mellan fem och sju procent.

Energiaktier föll
Dow Jones har inte fallit med så många procent sedan den 26 oktober 1987. Handeln inleddes med siffror från detaljhandeln, som visade att försäljningen sjönk mer än den gjort på över tre år.

Att oljepriset föll med över fyra dollar till den lägsta nivån på 13 månader gjorde att energiföretagens aktier sjönk. Exxon Mobils aktie föll med 14,0 procent. En av få vinnare var Coca Cola vars aktie steg med 1,1 procent efter att företaget presenterat ett bättre resultat än vad marknaden väntat sig.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.