hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Lik kan lagras i katakomber

Rapport
Publicerad 25 juli 2009 - 20:59
Uppdaterad 3 augusti 2009 - 13:17

Exeters kommunfullmäktige i sydvästra England sade på lördagen att man överväger att tömma de underjordiska katakomberna - stadens gamla gravkamrar - för att lagra lik ifall svininfluensan förvärras.

Svininfluensan

En talesman för kommunen sade att planen kan komma att sättas i verket ifall begravningsplatser och krematoriet inte hinner ta hand om alla döda.

-Vi har några tomma katakomber under en gammal kyrkogård i staden. Det är våra gamla gravkammare från 1800-talet som normalt fungerar som turistattraktion, sade talesmannen.
Minst 30 personer har dött hittills av svininfluensan A/H1N1 i Storbritannien, som har drabbats hårdare än något annat europeiskt land.

Brittiska myndigheter uppgav i torsdags att man hade omkring 100 000 fall av influensan i England förra veckan, då en ny webbplats och telefonservice inrättades för att hjälpa människor att identifiera symptom samt ge dem råd om medicin.

Enligt Världshälsoorganisationen, WHO, har nu 160 av organisationens 193 medlemsländer haft fall av svininfluensa.
Hittills har 408 svenskar insjuknat i sjukdomen.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.